A TOP-5.1.2-16 Helyi foglalkoztatási együttműködések címmel meghirdetett pályázat a helyi önkormányzatok és társulásaik számára a helyi szinten létrejövő foglalkoztatási együttműködések, partnerségek (paktumok) számára biztosít forrást képzési és foglalkoztatási programjaik megvalósításához.
A projektben rendelkezésre álló forrás ilyen gazdaság- és foglalkoztatás fejlesztésre irányuló, a munkaerőpiac helyi releváns szereplőit tömörítő járási szintű, a járásban releváns valamennyi gazdasági ágazatot felölelő együttműködés (paktum) létrehozásához, működtetéséhez, illetve a paktum egyes tevékenységeinek és foglalkoztatási programjainak finanszírozásához használható fel.
A projekt kiemelt célja, hogy a paktumtérséget alkotó három járásban élő, aktív korú, de különböző okokból jelenleg nem foglalkoztatott – tartósan vagy részlegesen munkanélküli, megváltozott munkaképességű stb. – embereket visszavezessék az elsődleges munkaerőpiacra; felmérjék és mérsékeljék az esetlegesen meglévő területi és/vagy társadalmi (pl. nemek közötti, iskolázottsági stb.) foglalkoztatási hátrányokat, egyenlőtlenségeket – ezen célcsoportok reintegrációjával növeljék a járási foglalkoztatottságot.
Szintén kulcsfontosságú – a helyi vállalkozások igényeinek pontos feltérképezésével – a térségi munkaerőpiac rugalmas menedzsmentjének kialakítása, a kereslet és kínálat folyamatos összehangolása.
A projekt segítségével létrejövő paktum a fentieken túl teret biztosít az együttgondolkodásra, és új, a helyben felmerülő problémákra a helyi szereplők által megfogalmazott válaszokon alapuló programok kialakítására, melyek túlmutatnak a projektben megfogalmazott és finanszírozott tevékenységeken. Ezáltal a helyi szükségleteken alapuló, önfenntartó gazdaság- és foglalkoztatás fejlesztő eszközzé válhat az abban részt vállaló, érdekelt munkaerőpiaci szereplők kezében.
Bérköltség támogatás nyújtható a munkaadó részére a munkaviszonyban, teljes munkaidőben, vagy legalább a napi 4 órát elérő részmunkaidőben foglalkoztatott személy munkabére és szociális hozzájárulási adója legfeljebb 100%-ának megfelelő mértékben (Flt. 19/B. § (3) bekezdése alapján). A Felhívás elvárásainak megfelelően, a támogatás elnyeréséhez szükséges, hogy a munkaadónál a résztvevő felvétele a kérelem benyújtását megelőző 6 havi átlagos statisztikai létszámhoz viszonyítva a munkavállalói létszám nettó növekedését eredményezze.
A munkaadónak vállalnia szükséges, hogy
- a foglalkoztatási kötelezettség alatt közös megegyezéssel nem szünteti meg a résztvevő munkaviszonyát, valamint hogy
- a foglalkoztatási kötelezettség alatt a munkaadó működésével összefüggő okból történő felmondással nem szünteti meg a résztvevő, illetve a vele azonos vagy hasonló munkakörben foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát.
A projektben kétféle konstrukcióban nyújtható bérköltség támogatás kizárólag nyilvántartott álláskeresők számára:
• Legfeljebb 90 nap 100% de minimis konstrukció: később kerül pontosításra;
• Legfeljebb 8+4 havi 100% de minimis konstrukció: a projekt álláskereső hátrányos helyzetű célcsoportjai számára nyújtható támogatás, amely a program más foglalkoztatási támogatási konstrukcióival nem kombinálható. A támogatás folyósítási időtartama legfeljebb 8 hónap lehet, további 4 hónapos támogatás nélküli továbbfoglalkoztatási kötelezettség előírása mellett. Amennyiben a támogatás nem 8+4=12 hónapra kerül megállapításra, akkor minden elemét arányosan csökkenteni kell. A támogatás mértéke a foglalkoztatót terhelő bér és szociális hozzájárulási adó legfeljebb 100%-a, amely havonta legfeljebb a minimálbér másfélszerese és annak szociális hozzájárulási adója mértékéig terjedhet.
A kötelező továbbfoglalkoztatás időtartamára hazai, vagy európai uniós finanszírozású támogatás nem vehető igénybe, egyéb támogatási formákkal nem kombinálható. A célcsoport továbbfoglalkoztatását a támogatott foglalkoztatást követően, legalább a támogatott időszak felével megegyező ideig, folyamatosan szükséges biztosítani a bérköltség támogatást igénybe vevő munkáltatónál.
A bértámogatás kizárólag a 651/2014/EU bizottsági rendelet I-II. fejezetében és 32-33. cikkében foglaltakkal összhangban nyújtható. Azon programba vont hátrányos helyzetű, közfoglalkoztatott vagy inaktív személyek foglalkoztatásának elősegítéséhez, akik a bértámogatás szempontjából nem hátrányos helyzetűek, de minimis jogcímen lehet a projekt keretében támogatást nyújtani.
A Felhívás értelmében, helyi paktum esetében projektenként minimum 25 fő álláskereső képzésének és/vagy foglalkoztatásának vállalása kötelező.
A projektre vonatkozó eljárásrend alapján munkaerőpiaci képzésbe összesen 90 főt tervez a kormányhivatal bevonni, átlagosan - figyelembe véve hosszabb és rövidebb idejű képzéseket - 5 hónap képzési időtartammal tervezve.
Ezenfelül, igény szerint, tervezésre került
• képesség-, készség-, és kompetenciafejlesztő program (pl. munkavállalást gátló egyéni problémák kiküszöbölése, képzésben való részvétel segítése),
• az érintettek felkészítése a munkavállalásra, képzés, munkaszocializációs tevékenységek egyéni fejlesztési tervek alapján.
• 60 fő bevonásával, átlagosan - figyelembe véve hosszabb és rövidebb idejű képzéseket - 440 óra képzési óraszámmal 5 hónapra elosztva.
A képzési támogatás megítélésénél kiemelt szerepet kapnak a paktum szerinti keresleten alapuló képzések. A felvételi eljárás folyamatába – igény szerint – a munkáltatók bevonásra kerülnek. Új képzési igény felmerülése esetén lehetőség van a képzési jegyzék bővítésére a hatályos jogszabály előírásainak megfelelő eljárás keretében.